شنبه، 15 آذر 1399

هزینه سالانه فرار مغزها از کشور معادل 15 درصد از کل تولید ناخالص داخلی

منتشر شده در دسته بندی اطلاعیه ها سه شنبه, 06 بهمن 1394 12:06
به این مطلب امتیاز دهید
(0 رای)

 

farare maghzha

 

هزینه سالانه فرار مغزها از کشور معادل 15 درصد از کل تولید ناخالص داخلی

رئیس پانل تجربیات موفق و چالش‌های تولید و تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان «اولین کنگره ملی علوم پایه پزشکی و تولید دانش‌بنیان» گفت: سالانه بیش از 60 میلیارد دلار بابت مهاجرت نخبگان به کشور زیان وارد می‌شود که این رقم معادل 15 درصد از کل تولید ناخالص داخلی است.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر محمدجواد رسایی در آستانه برپایی «اولین کنگره ملی علوم پایه پزشکی و تولید دانش‌بنیان» که 17 بهمن ماه در مرکز همایش‌های رازی بر پا می‌شود، با اعلام این خبر افزود: بر اساس یک مطالعه انجام شده از سوی سازمان ملل، ایران رتبه یکم را در فرار مغزها در دنیا دارد و سالانه 180 هزار نفر متخصص در این قالب از کشور مهاجرت می‌کنند که مهمترین علت آن سوء مدیریت در استفاده از نخبگان کشور است.

وی با اشاره به اینکه میزان تولید ناخالص ملی کشور (GDP) سالانه معادل 368 میلیارد دلار است، تصریح کرد: خروج سالانه بیش از 60 میلیارد دلاری نخبگان با وجود جمعیت جوان، ‌تحصیلکرده، منابع طبیعی و موقعیت سوق‌الجیشی مناسب کشور ناشی از ضعف مولفه مدیریت منابع انسانی است که با وجود مزیت‌های فوق، فرصت‌ها به تهدید تبدیل شده است.

به گفته دکتر رسایی، ضعف مدیریت در ساماندهی و بکارگیری نیروهای مولد کشور باعث شده که بازار مصرف کشور را به شکل بی‌برنامه و بی‌ضابطه به خارجی‌ها واگذار کنیم، این در حالیست که با وجود توان بالقوه مناسب در کشور در زمینه تولید، حتی محصولات دانش‌بنیان که دارای ارزش افزوده بالایی است، خریداری ندارد.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت این موضوع، قرار است در «اولین کنگره ملی علوم پایه پزشکی و تولید دانش‌بنیان»، پانلی با عنوان «تجربیات موفق و چالش‌های تولید و تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان» برگزار شود که در آن مسؤولان مربوط به حوزه دانش‌بنیان و نیز افرادی که دارای تجربیاتی در زمینه اداره شرکتهای دانش‌بنیان هستند، برای جوانانی که قصد ورود به این عرصه را دارند، صحبت کنند.

دکتر رسایی افزود: در پایان، نظریه‌های ارائه شده جمع‌بندی و برای تصمیم‌گیری به مسؤولان مربوط ارجاع خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: از جمله معضلات تولیدکنندگان داخلی، تعرفه صفر درصد یا ناچیز ورود بسیاری از کالاهای خارجی به کشور است که امکان رقابت را از تولیدکنندگان داخلی گرفته است.

رییس پانل فوق با اشاره به اینکه تولیدکنندگان ایرانی برای تولید، ناگزیر به دریافت وام‌هایی با بهره 25 تا 30 درصدی هستند، گفت: وقتی در کشوری مانند چین، این میزان بهره سه درصد است و از طرف دیگر تعرفه‌ای برای واردات کالاهای چینی و دیگر کالاهای خارجی برای ورود به ایران اعمال نمی‌شود، قیمت کالای داخلی حداقل 30 درصد بیشتر از کالای چینی تمام می‌شود که در نتیجه شاهد قیمت ارزان‌تر کالاهای خارجی و از بین رفتن صنایع کشور مانند صنایع کفش و چرم، نساجی و ... هستیم.

وی با تاکید بر اینکه تا زمانی که مدیران شایسته، شجاع، لایق و آگاه به حوزه مدیریتی در پست‌های مناسب قرار نگیرند، شاهد رقابت‌پذیری در صنایع کشور نخواهیم بود، تصریح کرد: در دولت قبل تنها از محل درآمدهای نفتی بیش از 800 میلیارد دلار نصیب کشور شد که متاسفانه نه تنها هیچ سرمایه‌گذاری اثربخشی در حوزه تولید صورت نگرفت که بر عکس سیل واردات به کشور افزونی یافت.

دکتر رسایی ادامه داد: با توجه به جایگاه مناسب ایران از نظر مرتبه علمی و وجود منابع و ذخایر مناسب طبیعی در صورت تجدیدنظر در سیاست‌ها و برنامه‌ها از جمله افزایش درآمد از راه اعمال تعرفه‌های ترجیحی در رابطه با تمام مصنوعات وارداتی می‌توانیم شاهد تحولی عظیم در عرصه تولیدات داخلی باشیم که مناسب‌ترین حوزه در این میان حمایت از شرکتهای تولیدی دانش‌بنیان است.

بر اساس این گزارش، «هشتمین کنگره بین‌المللی آزمایشگاه و بالین» همزمان با َ«اولین کنگره ملی علوم پایه پزشکی و تولید دانش‌بنیان» در روزهای 17 تا 19 بهمن ماه امسال در مرکز همایش‌های رازی تهران برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به نشانی اینترنتی www.isaclcongress.ir مراجعه کنند.

مشاهده 2746 بار آخرین به روز رسانی در سه شنبه, 06 بهمن 1394 14:53
برای نوشتن نظر وارد شوید
ارتباط با انجمن: لینک های مفید:
آدرس: تهران، شهرک غرب، خیابان دادمان غربی،
نرسیده به بزرگراه یادگار امام (ره)، پلاک 116، طبقه 2
تلفکس: 88373097 (21) 98+

            88071538 (21) 98+
پست الکترونیک: info@sembio.ir
vezarat behdashtوزارت بهداشت vezarat sanatوزارت صنعت ghaza darooسازمان غذا و دارو
otagh bazarganiاتاق بازرگانی ایران moavenate elmiمعاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری sandicaسندیكای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران