یکشنبه، 11 آبان 1399

هشدار شدید نسبت به تامین نشدن ارز دارو در سال جاری

منتشر شده در دسته بندی اطلاعیه ها سه شنبه, 04 شهریور 1399 10:35
به این مطلب امتیاز دهید
(0 رای)

unnamed
دکتر هاله حامدی‌فر مدیر عامل گروه دارویی سیناژن، نسبت به عدم تامین ارز موردنیاز شرکت‌های دارویی در سال جاری به شدت هشدار داد و گفت: در پنج ماهه نخست امسال حداکثر 10 درصد از ارزی که باید برای شرکت‌های دارویی تامین می‌شد، تامین شد و ادامه این وضعیت قطعا باعث اختلال در زنجیره تولید و تامین و در نتیجه کمبود دارو در بازار خواهد شد.
دکتر حامدی‌فر  در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه تامین نشدن ارز دارو همین الان هم باعث کمبود برخی از اقلام دارویی در بازار داخلی شده است، افزود: گروه دارویی سیناژن بیش از 60 قلم از داروهای موردنیاز بیماران خاص و صعب‌العلاج مانند بیماران مبتلا به هموفیلی، ام‌اس، بیماری‌های خودایمن، سرطان، آرترتریت روماتوئید، سوریازیس و ... را تولید می‌کند و در حدود یک دهه اخیر تولید و تامین این داروها دچار مشکل خاصی نشده است. هشدار ما این است که اگر ارز موردنیاز دارو به موقع تامین نشود، ممکن است در تولید و تامین داروهایی که تاکنون در تامین آنها مشکل نداشته‌ایم نیز به مشکل برخورد کنیم.

وی گفت: براساس آمار بانک مرکزی در پنج ماهه نخست امسال از مجموع ارزی که برای شرکت‌های دارویی تامین شد، 90 درصد مربوط به تخصیص‌های سال 1398 و فقط 10 درصد مربوط به تخصیص‌های سال 1399 بود.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال داروی رسیژن (اینترفرون بتا۱ای) که در درمان بیماران کرونا بکار می‌رود، تنها پنج کشور در دنیا فناوری تولید آن را در اختیار دارند که یکی از این پنج کشور نیز ایران است. حالا باید افسوس بخوریم که به عنوان مثال ما پروتئین نوترکیب را تولید کرده‌ایم اما برای واردات سرنگ ارز نداریم که دارو را داخل آن بریزیم و به بیمار بدهیم. سیناژن به عنوان تامین‌کننده این دارو و سایر داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج برای تولید و تامین این داروها احساس مسوولیت می‌کند و شدیدا نسبت به عدم تامین ارز نگران است.

مدیرعامل گروه دارویی سیناژن که بزرگترین صادرکننده دارو در ایران است، ادامه دارد: گروه دارویی سیناژن در مقایسه با سایر شرکت‌ها و گروه‌های دارویی به نسبت حجم بازاری که پوشش می‌دهد، کمترین ارزبری را دارد. گروه سیناژن سال قبل حدود 50 میلیون یورو ارز گرفت و در مقابل باعث ایجاد صرفه‌جویی ارزی معادل 1.4 میلیارد دلار شد. این عدد هم خوشحال‌کننده است و هم نگران‌کننده. نگران‌کننده از این بابت که اگر ارز موردنیاز ما برای تولید و تامین دارو تامین نشود، کشور مجبور خواهد شد 1.4 میلیارد دلار برای واردات این داروها تامین کند که در شرایط فعلی تامین چنین میزان ارزی عملا غیرممکن است.

حامدی‌فر تاکید کرد: در شرایطی که در جنگ اقتصادی بحرانی بسر می‌بریم، باید به مساله تامین ارز موردنیاز کالاهای استراتژیک موردنیاز مردم به ویژه دارو توجه اساسی شود. هم‌اکنون تقریبا همه وقت مدیران عامل شرکت‌های داروسازی صرف تلاش برای تامین ارز می‌شود. بطورکلی تامین ارز دارو در کشور به مدیریت جهادی‌تری نیاز دارد.

وی گفت: از طریق سندیکای صنعت دارو و اتاق بازرگانی مشکل تامین ارز شرکت‌های دارویی پیگیری شده است و بانک مرکزی هم در پاسخ اعلام کرده که ارز نداریم اما مشکل نبود ارز مربوط به تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان دارو نیست و باید مسوولان مربوطه به هر طریق ممکن این مشکل را برطرف کنند.

حامدی فر همچنین درباره نیمایی شدن ارز تمام داروها به عنوان راهکاری برای کاهش مشکلات تامین ارز دارو اظهار کرد: متاسفانه تخصیص و تامین ارز نیمایی هم دچار مشکل شده است. ضمن اینکه اگر ارز همه داروها از نرخ مرجع به نیمایی تغییر کند، باید قیمت داروها نیز افزایش یابد این در حالیست که قیمت برخی از داروهای بیولوژیک چندین سال است که تغییر نکرده است. من احساس می‌کنم که ما به بن‌بست رسیده‌ایم و مسوولان باید به هر طریق ممکن این بن‌بست را باز کنند.

مشاهده 46 بار آخرین به روز رسانی در یکشنبه, 23 شهریور 1399 11:01
برای نوشتن نظر وارد شوید
ارتباط با انجمن: لینک های مفید:
آدرس: تهران، شهرک غرب، خیابان دادمان غربی،
نرسیده به بزرگراه یادگار امام (ره)، پلاک 116، طبقه 2
تلفکس: 88373097 (21) 98+

            88071538 (21) 98+
پست الکترونیک: info@sembio.ir
vezarat behdashtوزارت بهداشت vezarat sanatوزارت صنعت ghaza darooسازمان غذا و دارو
otagh bazarganiاتاق بازرگانی ایران moavenate elmiمعاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری sandicaسندیكای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران