دوشنبه، 20 مرداد 1399

همکاری و هم‌افزایی بخش دولتی و بخش خصوصی، تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی

منتشر شده در دسته بندی اطلاعیه ها یکشنبه, 29 تیر 1399 16:03
به این مطلب امتیاز دهید
(0 رای)

 

پزشکی

 

مهندس سجاد پزشکی نجف‌ آبادی؛ مدیرعامل شرکت «ویرا واکسن شایا، تولیدکننده انوع واکسن‌های دامی در چهارمین نشست صنفی انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژیک پزشکی ایران که با محوریت "تقابل شرکت های دانش بنیان با موسسات تحقیقاتی دولتی خصوصا در حوزه دام، طیور» برگزار شد گفت:

تامین 90 درصد نیاز کشور به واکسن PPR در ویرا واکسن شایا

شرکت «ویرا واکسن شایا» ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۵ فعالیت تحقیقاتی خود را با تیمی از محققین و فارغ التحصیلان جوان دانشگاه‌های معتبر کشور و با هدف تولید واکسن‌های ویروسی دامی در آزمایشگاه شرکت پرسیس‌ژن آغاز نمود. پس از گذشت چند ماه و با توسعه و تکمیل آزمایشگاه تحقیقاتی این شرکت در مرکز رشد بهنود ژن، این شرکت با تولید نمونه آزمایشگاهی واکسن PPR فعالیت رسمی خود را تحت عنوان شرکت ویرا واکسن شایا آغاز نمود. طراحی و ساخت سایت تولید این شرکت از مهر ماه 1396 توسط تیمی از مهندسان جوان کشور در کمتر از 5 ماه انجام شد و در بهمن ماه همان سال، کارخانه تولید واکسن‌های ویروسی دام توسط معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزیر وقت جهاد کشاورزی افتتاح گردید.

واکسن PPR اولین محصولی بود که فعالیت تحقیقاتی این شرکت بر روی آن آغاز شد. دلیل انتخاب این واکسن کمبود سالانه آن به میزان 15 تا 25 میلیون دوز در کشور، واردات سالانه بیش از 10 تا 15 میلیون دوز، ارز بری بیش از 2 میلیون دلار و تلفات گسترده در گله‌های دام سبک در کشور بود.

این شرکت با اخذ موافقت اولیه تولید از سازمان دامپزشکی کشور در خرداد ماه 1397 و انتقال تکنولوژی از کمپانی سیراد در فرانسه، موفق گردید در کمتر از یک سال سایت تولید واکسن‌های دامی با ظرفیت 250 میلیون دوز انواع واکسن‌های ویروسی دامی را به بهره برداری رسانده که در نوع خود رکورد بی نظیری در صنعت واکسن‌سازی کشور پس از انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.

این شرکت با تولید بیش از 30 میلیون دوز از این محصول در 6 ماهه دوم سال 1397، موفق گردید در کمتر از 18 ماه از زمان تاسیس شرکت تا تولید این حجم از محصول، رکورد جدیدی در تولید واکسن در تاریخ انقلاب به ثبت رساند. برنامه ریزی صورت گرفته منجر به تامین بیش از 85 درصد نیاز کشور به این محصول در سال 1398 گردید.

پویایی و فاصله کوتاه ثبت شرکت تا رسیدن به تولید صنعتی

«ویرا واکسن شایا» از دو بخش اصلی تحقیق و توسعه و تولید تشکیل شده است. از ابتدای تاسیس، بخش تحقیق و توسعه در کنار بخش تولید در اولویت شرکت بوده است. در پلتفرم ایجاد شده، امکان تولید 8 واکسن استراتژیک ویروسی دامی با ظرفیت بیش از 250 میلیون دوز انواع واکسن‌های ویروسی تخفیف حدت یافته وجود داشته که طبق برنامه ریزی صورت گرفته، تا پایان سال 1401 تمامی این محصولات از فاز تحقیق و توسعه خارج شده و به تولید خواهد رسید.

همکاری و هم‌افزایی بخش دولتی و بخش خصوصی، تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی

این شرکت با هدف تکمیل تولید محصولات با کیفیت تحت استاندارد GMP و رفع نیاز کشور به واکسن‌های استراتژیک دامی پا به این عرصه گذاشت.

از ابتدای تاسیس این شرکت، رویکرد و سیاست مدیران این مجموعه، عدم رقابت ناسالم با موسسات دولتی بوده است. به منظور تحقق این سیاست، تلاش‌های متعددی در راستای تعامل با مجموعه‌های دولتی به منظور هم‌افزایی و استفاده از ظرفیت‌های مشترک شکل گرفته است. اما پس از گذشت حدود 3 سال، متاسفانه به دلیل سیاست‌های نادرست بخش دولتی، رقابت نابرابر با بخش خصوصی و نگاه بالا به پایین به بخش خصوصی، همچنان هیچ زمینه همکاری با بخش دولتی شکل نگرفته است.

تمرکز موسسات دولتی بر تحقیق و توسعه و ایفای نقش نظارتی آن‌ها، موجب رشد و بالندگی صنعت دامپزشکی خواهد شد.

صنعت دامپزشکی در دنیا، به گونه ای است که موسسات دولتی و حاکمیتی مانند کمپانی های سیراد در فرانسه، پیبرایت و ویبریج در انگلیس، IVCD، SENASA، NRLAB و ... موظف به تحقیق، توسعه و توسعه تکنولوژی، تامین و فروش تکنولوژی، بذر و لاین‌های سلولی بوده و بخش خصوصی نیز تحت نظارت و حمایت بخش دولتی، وظیفه تولید را بر عهده دارد. اما متاسفانه در ایران این معادله به صورت کاملا برعکس در حال اجرا بوده، به گونه ای که موسسات دولتی به تمام توان و ظرفیت به تولید پرداخت، به دلیل استفاده از حمایت های مالی و معنوی حاکمیتی، استفاده از رانت در میان سازمان ها و مجموعه های دولتی و زیر ساخت های ایجاد شده با بودجه دولتی وارد رقابت‌های نا برابر با بخش خصوصی شده، نه تنها اجازه رشد بخش خصوصی را نداده، بلکه موجب تضییع سرمایه گذاری های انجام شده توسط بخش خصوصی و ورشکستگی صنایع کوچک خواهد بود.

تا کنون به دلایل مختلف از جمله عدم ورود سرمایه گذار بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این صنعت، بار تولید بر دوش موسسات و مجموعه‌های دولتی بوده، اما با ورود بخش خصوصی، این سیاست ها به سرعت می بایست اصلاح شده و بخش خصوصی در کنار این موسسات به منظور تولید صنعتی محصولات مختلف مورد نیاز کشور تقویت گردد. در غیر این صورت، تجربیات تلخ سنوات گذشته مجددا تکرار شده و با ورشکستگی بخش خصوصی، تضییع سرمایه گذاری های کلان انجام شده، ناامیدی جوانان و نخبگان فارغ التحصیل دانشگاه ها، افزایش نرخ بیکاری و واردات این محصولات مواج خواهیم بود.

متاسفانه در تمام سال‌های پس از انقلاب این توهم توسط مدیران بخش دولتی وجود داشته که معنای ورود بخش خصوصی به تولید، به معنای تعطیلی موسسات دولتی بوده، در صورتی که یکی بزرگترین ضربه های صنعت دامپزشکی پس از انقلاب، عدم ورود سرمایه گذارهای بخش خصوصی به این صنعت به دلایل ذکر شده و فعالیت این موسسات به صورت مونوپل و انحصاری بوده، که روز به روز موجب افت کیفیت و کمیت محصولات، استفاده از تکنولوژی هایی که بسیاری به پیش از انقلاب باز میگردد و عدم توان رقابت با کمپانی خارجی، که موجب تضعیف روز به روز این صنعت و تصرف بازارهای داخلی توسط وارد کننده ها و کمپانی های خارجی خواهد بود.

نگاه ما نه تنها تعطیلی موسسات دولتی نبوده و نیست، بلکه این حرکت باید منجر به رشد و تقویت موسسات دولتی، توسعه تکنولوژی های موجود، نظارت دقیق تر و جامع تر توسط موسسات دولتی بر بخش خصوصی به عنوان موسسات تحقیقاتی و نه تولیدی، و افزایش سرعت توسعه این صنایع و تقویت این صنعت گردد. در غیر این صورت و با همان نگاه های متحجرانه موجود در این مجموعه ها، روز به روز تضعیف این صنعت ادامه یافته تا جایی که کشور به یک مصرف کننده مطلق محصولات وارداتی تبدیل خواهد شد.

متاسفانه در حال حاضر هیچ یک از محصولات تولید شده در این صنعت توسط موسسات دولتی دارای استاندارد GMP نبوده که این مهم صرفا با ورود بخش خصوصی و سرمایه گذاری بخش خصوصی قابل انجام است. کما اینکه این تجربه در شرکت‌هایی که با حمایت معاونت علمی و فناوری از سال 1396 پا به این عرصه گذاشته اند محقق شده به عنوان یک تجربه موفق می توان از آن استفاده نمود.

بی شک تنها راه تحول، رشد و بالندگی این صنعت، تمرکز موسسات دولتی بر تحقیق و توسعه و ایفای نقش نظارتی آن‌ها خواهد بود.

تقابل و رقابت نابرابر موسسه دولتی با شرکت‌های دانش بنیان بخش خصوصی

این شرکت از زمان تاسیس بارها و بارها به مدیران موسسات و سازمان های دولتی پیشنهاد همکاری داده است، اما متاسفانه همان نگاه بالا به پایین و تفکرات متحجرانه در این موسسات، هیچ گاه نتوانسته است هم افزایی و همکاری موثری در میان دولتی ها و بخش خصوصی ایجاد کند.

علی رغم درخواست‌های متعدد توسط این شرکت به منظور همکاری و هم افزایی در ظرفیت های موجود، نه تنها این درخواست‌ها محقق نشده، بلکه متاسفانه شاهد مصاحبه ها و تخریب‌های مدیران این موسسه بر علیه این شرکت و دیگر شرکت های دانش بنیان در این صنعت بوده است.

این شرکت به منظور توسعه محصولات خود، تولید محصولات با کیفیت تحت استاندارد GMP، رفع کمبودهای کشور به واکسن‌های دامی و ایجاد زمینه صادرات این محصولات، از سال 1398 از مراجع مختلف، از ورزیر جهاد کشاورزی، ریاست سازمان تحقیقات، ریاست موسسه رازی و تمامی دستگاه‌های ذی ربط درخواست خرید بذر واکسن های استراتژیک و مورد نیاز کشور را داده است، اما متاسفانه پس از گذشت بیش از 11 ماه، همچنان این امر تحقق نیافته است. در حالی که این درخواست توسط وزیر وقت جهاد کشاورزی، ریاست سازمان تحقیقات و تمامی دستگاه های مرتبط با این موضوع، تایید و دستور بر انجام گردید، اما متاسفانه با گذشت بیش از 11 ماه، همچنان این درخواست بلاتکلیف و به بهانه های مختلف انجام این قرارداد به تعویق افتاده است.

رقابت نابرابر شرکت‌های کوچک خصوصی با شرکت‌های بزرگ دولتی

متاسفانه قانون و روش اشتباهی در کشور وجود دارد، این‌که شرکت های بخش خصوصی با مجموعه های دولتی با تمام تفاسیری که قبلا بیان شد، در فروش محصولات باید به صورت نابرابر و نا عادلانه رقابت کنند. مجموعه‌ای مثل شرکت ما با ۲ سال سابقه باید در با مجموعه‌ای دولتی با بیش از ۱۰۰ سال سابقه و ۷۰ محصول در مناقصات دولتی و در بازار رقابت کند. هزینه‌های این شرکت برای نگهداری زیرساخت ایجاد شده تحت استاندارد GMP و فرایندهای تولیدی به دلیل کیفیت محصول، به مراتب از هزینه‌های مجموعه‌های دولتی با شرایط غیر استاندارد و تجهیزات مستهلک بالاتر است، با این حال تولید محصول در شرکت ما مقرون به صرفه و با قیمت نهایی پایین‌تر قابل ارائه به بازار است. پس به نوعی میتوان گفت ورود بخش خصوصی به اینگونه صنایع، به خصوص صنعت واکسن سازی کشور، از لحاظ کیفیت، قیمت تمام شده محصول، سیستم پاسخگویی به مشتری و مصرف کننده و تامین به موقع محصول مورد نیاز کشور و مصرف کننده به نفع مصرف کننده و سازمان دامپزشکی در خرید واکسن های مورد نیاز است.

مشاهده 16 بار
برای نوشتن نظر وارد شوید
ارتباط با انجمن: لینک های مفید:
آدرس: تهران، شهرک غرب، خیابان دادمان غربی،
نرسیده به بزرگراه یادگار امام (ره)، پلاک 116، طبقه 2
تلفکس: 88373097 (21) 98+

            88071538 (21) 98+
پست الکترونیک: info@sembio.ir
vezarat behdashtوزارت بهداشت vezarat sanatوزارت صنعت ghaza darooسازمان غذا و دارو
otagh bazarganiاتاق بازرگانی ایران moavenate elmiمعاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری sandicaسندیكای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران